Matbaacı

Organize Matbaa

Katalog Basımı

Katalog Hesaplama

Dergi Basımı

Matbaa Baskı Hesaplama

0850 888 1 349 | - Müşteri Hizmetleri
17.5500 I : 16.3850

Pantone Renk Nedir? Nerede Kullanılır?

Pantone renk nedir sorusu en çok merak edilen konulardan biri. Pantone bir renk kataloğudur. Baskı dünyasında renklere belli standartlar getiren Pantone Renk Katalogları özellikle kurumsal işlerde kullanılır. Firmalar logoları, kurumsal evrakları, katalogları için kuruma uygun bir renk belirler ve o renklerin her matbaada hatasız bir şekilde basılmasını ister. Bunun içinde en bilinen yol Pantone renklerin kullanılmasıdır.

Pantone Renk Katalogu Nedir?

Bir örnek vermek gerekirse yaptıracağınız kreatif işlerde, yani broşür, kartvizit gibi matbaa ile ilgili çalışmalarda monitörde gördüğünüzden farklı bir baskıyla karşılaşmamak için Pantone kataloğu kullanılır. Bu sayede tasarlanan ürün ile ortaya çıkan ürünün aynı renklere ve canlılığa sahip olması hedeflenir.

 

Pantone kataloğunda her rengin bir anahtar kodu bulunmakta. Bu hem üreticinin hem tasarımcının hemde tüketicinin işini kolaylaştırmak içindir. Kağıt türü tasarımcının ürettiği çalışmanın baskıda aynı şekilde çıkmasını kötü etkileyebildiği için renk kodlarına bu yönde gizli bilgiler iliştirilmiştir.

 

Bu renk kodlarını biraz açmak gerekirse, örneğin PANTONE 12-2611 U kodu yer katalogda yer alır. Sayıyla yazılan kodlar rengin yerini, sondaki harf ise kağıda yapacağı etkiyi anlatmaktadır.

C: Kaplanmış

U: Kaplanmamış

M: Mat

Yukarıda gördüğünüz gibi oldukça basit bir sisteme sahip olan renk kodlarına bakarak ürünün hangi türe yatkın olduğunu anlayabilirsiniz.

Online Matbaa
Whatsapp Siparis Hattı